Lovinac pripada Ličko-senjskoj županiji a smjestio se na jugoistoku najvećeg hrvatskog kraškog polja, Ličkog polja. U stara doba vodili su tuda preko Velebita najkraći trgovački putevi od mora prema unutrašnjosti, a i autocesta između središnje i južne Hrvatske potaknut će nove mogućnosti razvoja tog kraja Like.
Velebitski masiv te relativna uravnjenost terena, manje nadmorske visine (većina naselja je na 570-600 m.n.m.) i prohodnost kraja, prednosti su tog prostora u društvenom i gospodarskom smislu. Danas Općinom Lovinac prolazi i najznačajnija autocesta , A1, tzv. “Dalmatina”, prometna žila kucavica Hrvatske s koje se u općinu Lovinac izlazi u Svetom Roku i čvoru Gornja Ploča, što je pogodovalo ubrzanom gospodarskom razvoju općine.
Danas je općina Lovinac najpoznatija po očuvanim i zaštićenim prirodnim vrijednostima. Tu su atraktivni prirodni pejzaži, guste, netaknute šume, brojni krški fenomeni, čiste rijeke i potoci. Područje općine Lovinac obuhvaća najviše vrhove Nacionalnog parka Paklenica, poput specijalnog rezervata „Sveto brdo“ te velik dio Parka prirode Velebit.
U reljefnom smislu to je prostor neobične ljepote i predstavlja pravi primjer dinarskog krškog krajolika. Osnovu reljefa čine hrbat Velebita na jugozapadu, masiv Resnika na istoku i jugu. Raščlanjenost reljefa slika je tog dijela općine, visoki grebeni i zasebni vrhovi izmjenjuju se s bujnim dolinama, dragama i prijevojima.
Klima lovinačkog kraja odgovara općim obilježjima klime gorske Hrvatske. Utjecaji reljefa i nadmorske visine na temperature zraka i raspored padalina vrlo su veliki. Srednje srpanjske temperature se kreću između 18 i 22°C u nižim dijelovima. Zime su vrlo hladne i oštre.
Područje Općine Lovinac iznimno je bogato biljnom i životinjskom vrstom. Obronci Velebita bogati su borovnicom, borovicom, malinom, kupinom i velebiljem. Cijeli kraj obiluje drijenkom i bazgom od kojih stanovnici spravljaju džemove, sokove i rakije.
Životinjski svijet lovinačkog kraja uvjetovali su velika pošumljenost, reljef, geološka građa i obilje vode.
U šumama koje okružuju cijeli lovinački kraj žive divlje svinje, mrki medvjed, a mogu se vidjeti i tragovi vuka. Iz porodice kuna, na lovinačkom području živi kuna zlatica i kuna bijelica, jazavac, dok u vodotocima živi sve ugroženija vidra. Često se, posebno noću, mogu vidjeti lisice, divlji zečevi, ali i divlje mačke.