U Lici su jedinstveni uvjeti za uzgoj ovog hrvatskog gastronomskog bisera zbog izvrsnih klimatskih prilika, sastava tla, očuvanog okoliša te dobrim dijelom zadržanog tradicionalnog načina proizvodnje.
Lički krumpir razlikuje se po svojoj kvaliteti – po većem postotku suhe tvari, a to znači minerala i vitamina. Tu je ključna razlika ličkog krumpira u odnosu na krumpir uzgojen na nekim drugim područjima.
Lički krumpir je upisan 2015. godine u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla na razini Europske unije.
Ono što je posebno za uzgoj krumpira u Lici je prije svega klima koja je uvjetovana nadmorskom visinom. Ključni element su temperaturne razlike između noći i dana gdje se temperatura tijekom noći poprilično spušta u odnosu na dnevnu temperaturu tako da se usporava vegetacija i na taj način krumpir skuplja više suhe tvari.
Sve to uvjetuje višu kvalitetu s jedne strane, a s druge strane usporava njegov rast te mu je i prinos znatno niži.
OPG Vrkljan za proizvodnju koristi sjemenski krumpir “stare” sorte Desire. Ta sorta se u Lici uzgaja već 40-tak godina te je postala i sinonim za lički krumpir. Odlikuje se većim postotkom suhe tvari (oko 21%), koji je u uvjetima Like i znatno veći (oko 23%). Proizvodnja u 2015. je iznosila oko 30 tona vrhunskog krumpira!
Svaki lički ručak je nezamisliv bez krumpira kao glavnog priloga. Najčešće se ipak koristi krumpir kuhan pod ljuskom, koji je glavni prilog uz lički lonac.