Ovce u Hrvatskoj uzgajaju se stoljećima, a genetsko bogatstvo hrvatskog ovčarstva temelji se na postojanju većeg broja izvornih, autohtonih pasmina ovaca prilagođenih specifičnom podneblju.
Lička pramenka autohtona je pasmina koja je nastala i obitava u planinskim područjima Like i Gorskog Kotara. Ova pasmina pripada skupini srednje razvijenih ovaca izražene otpornosti, čvrste građe i snažne konstitucije.
Posebna odlika pasmine je prilagođenost na lički, krški tip pašnjaka, kamenite predjele osebujne klime s hladnim i surovim zimama s mnogo snijega i sa sušnim i toplim ljetima.
Tradicionalno držanje ovih ovaca ne uključuje selidbu u ravničarske predjele tijekom zime, nego to razdoblje provode bez ispaše, smještene u skromnim stajama, hranjene samo sijenom. Za oštrih zima ovce na ovaj način provode i do 6 mjeseci.
Pramenka je dobila ime po otvorenom runu s jasno uočljivim pojedinačnim pramenovima. Glava, donji dijelovi tijela te noge obrasli su dlakom, a ostali dio tijela runom. Tjelesna masa ovaca je 45-55 kg, a ovnova 65-90 kg.
Rasplodna im sezona u načelu traje od sredine ljeta do sredine zime, što znači da je i sezona janjenja vremenski određena te traje od siječnja do ranog ljeta s najvećim brojem janjenja u proljeće.
Janjad se kolje s malom tjelesnom masom, prosječno oko 20-30 kg žive vage koju dosegne u dobi do 3 mjeseca, a meso je odlične kakvoće i poznato pod nazivom lička janjetina.